reklama

Už dva roky si neumývam vlasy šampónom. A je to najlepšia vlasová kúra :).

Aj keď je na internete množstvo článkov a zaujímavých informácií o bezšampónovaní, napísala som aj ja niečo o tejto metóde... Mnoho známych sa ma totiž pýtalo na osobnú skúsenosť. Lebo skúsenosť je dôkaz sám o sebe;).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tie vlasy! Už zas sú o ničom. Sú mastné. Lámu sa. Tak si ich umyješ. Umývaš si ich stále...

Opakujúca sa procedúra: sprej na rozčesanie, šampón, kondicionér, špeciálna kúra na vlasy, pena alebo gél, hydratujúci sprej počas dňa. Tak toto všetko som v pravidelných dvoj-trojdňových intervaloch dopriavala svojim vlasom v domnení, že pre ne robím to najlepšie. Neskôr som však zistila, že aj v tomto prípade platí: Menej je viac!

Už dva roky si neumývam vlasy šampónom.

Prečo?

Všemožné blogy a internetové stránky písali niečo ako: ak si prestanete umývať vlasy šampónom, nebudú sa vám vlasy toľko mastiť, budú zdravé a krásne!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Logika?

Nejakú som tam našla. Čistením pomocou šampónu dochádza k prehnanému odstráneniu prirodzenej a ochrannej vrstve mazu. Pokožka je zrazu neprirodzene suchá a ako odpoveď sa začne táto maz často prehnane vytvárať – aby vyrovnala prirodzený stav pokožky. Výsledkom sú teda na chvíľku krásne, ale rýchlo mastiace sa vlasy alebo vlasy príliš suché. (Väčšina ľudí má problém práve s mastnými vlasmi - to je aj môj prípad, vraj „bezšampónovanie“ rovnako dobre účinkuje aj na suché vlasy... Za to však neručím, keďže s tým nemám skúsenosť.) Techník bezšampónovania je celé množstvo. V podstate nejde o to, že sa vlasy prestanú úplne umývať, len sa šampón nahradí inými k pokožke šetrnejšími „prípravkami“. Najčastejšie sa používa sóda, ocot, citrón,žitná múka, íl, bylinky. Tieto zaujímavé informácie som bezpečne odložila do pamäťovej zložky, „posúdim neskôr“. Veď na tom internete sa toho popíše. Neumývať si vlasy šampónom? Čudné! Veľmi čudné!!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Presvedčila ma za nejaký čas osobná skúsenosť mojej sestry. Vyskúšala to a fungovalo to. Je pravdepodobnejšie uveriť niekomu koho osobne poznáte, ako zaujímavým článkom na internete.

A preto – môj príbeh:

Fáza č. 1.

  1. Odmastenie – sóda bikarbóna

Vlasy si rozčešem, opláchnem vodou, vmasírujem si do pokožky hlavy pripravenú zmes sódy bikarbóny s vodou. (Tri až štyri lyžičky sú fajn, vody toľko, aby vznikla kašovitá konzistencia). Počkám pár minút. Opláchnem vodou.

  1. Kondicionér- jablkový ocot/ citrón s vodou

Vlasy opláchnem roztokom jablkového octu alebo citrónu s vodou. Pomer 1:3. Vody samozrejme viac ;). Opláchnem vodou.

  1. Vôňa - bylinkový čaj

Na záver vlasy premyjem teplým bylinkovým čajom. Rôzne bylinky majú rôzne podporné účinky pre vlásky. Rast, výživa, lesk... Ja som ale hlavne chcela, aby mi voňali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takto som si umývala vlasy približne tri mesiace. Na začiatku boli naozaj odporné. Hlavne tesne po umytí. Lepili sa, nemala som pocit, že z nich maz odišla, boli stále akoby navoskované. Najhoršie to bolo pri pokožke hlavy, vlasy mám našťastie dosť husté, takže sa mi to darilo dobre skrývať aj pri bežných účesoch. Paradoxne druhý až tretí deň po umytí to bolo lepšie. Veľakrát som držala šampón v ruke, ale našťastie som vydržala. Aj keď tomu v mojom prípade nič nenasvedčovalo, mala som pocit, že to bude fungovať;). Dobre som spravila. Po mesiaci to bolo zreteľne lepšie, vlasy už nevyzerali vôbec mastne,vyzerali skôr tak, akoby som použila tužidlo. Keďže mám kučeravé vlasy, začali sa mi tvoriť väčšie kadere – ako nakulmované. Hlavnou výhodou bolo pre mňa, že som ich nemala rozlietané a rozpýrené ako po šampóne. Keď som požívala šampón, musela som po ňom vždy použiť penu alebo gél. Inak vlasy boli navrchu rovné, dole kučeravé, rozlietané. Teraz pekne držali „pokope“ síce až príliš, ale stále som dúfala, že je to prechodná fáza. A bola.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tomto obodí som si vlasy umývala dva-tri krát do týždňa.

Fáza 2.

Asi po troch mesiacoch mi ich sóda príliš vysušila. Vlasy som už vôbec nemávala mastné, ale začali sa mi prvý krát v živote tvoriť lupiny.

Napadlo mi, že teda sódu vynechám. V podstate ju už nebolo treba, ochranná vrstva mazu na hlave sa vytvárala už len do prirodzeného stavu.

  1. Vyčistenie - čistá voda

  2. Kondicionér - jablkový ocot/citrón s vodou (1:3)

  3. Vôňa - esenciálne oleje alebo bylinkov čaje/výluhy. Niekedy som vôňu byliniek nahradila esenciálnymi olejmi. Pár kvapiek som po umytí naniesla na vlasy. Najradšej mám levanduľový.

Vlasy už neboli suché, rozlietané, rozpýrené, prestávali sa štiepiť, krásne sa leskli, držali v kučerách. V tomto období som si ich už umývala len raz za týždeň.

Fáza 3.

Už pár mesiacoch som sa ustálila na tomto postupe a vyhovuje mi zatiaľ najviac zo všetkého, čo som vyskúšala. Vlasy mi stačí si umývať raz za desať dní. Po náročnejšej fyzickej aktivite si ich prepláchnem čistou vodou a navoniam olejčekom.

  1. Vyčistenie a výživa - marocký íl a argánový olej

Odkedy som objavila marocký íl, už naň neviem dopustiť. Vyhovuje mi to najviac, skrátka pre to, že mám po ňom vlasy najzdravšie, najlesklejšie a najkrajšie. Detailný návod tu: http://nopooshop.cz/cz-clanky-6.html

  1. Kondicionér - citrón s vodou (1:3)

  2. Vôňa - esenciálne oleje

Po dvoch rokoch si rozhodnutie odhodiť šampón neviem vynachváliť. Výsledok hovorí sám za seba - krajšie a zdravšie vlasy, ušetrený čas, výrazné zníženie výdavkov na vlasovú kozmetiku.

Na konci pripájam galériu. Fotky síce neboli fotené za týmto účelom, ale časovo sedia s opisovanými fázami.

Barbora Pošíková

Barbora Pošíková

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Milovníčka života, ktorá sa na svet vždy snaží pozerať z toho radostnejšieho uhla pohľadu. Okrem iného rada píšem a všetko ostatné sa dozviete medzi riadkami. Alebo aj v nich?------------------------------------------------------------------------------Na facebooku ma nájdete aj na stránke Mama z lesnej škôlky, kde zdieľam články z tohto blogu, ktoré sú venované hlavne témam materstva, rovnako ako moje krátke zamyslenia, ktoré by na blog boli asi príliš krátke ;-) Zoznam autorových rubrík:  RozprávkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu